Společnost CLAYGAR se podílí na realizaci Domu snů

Dům snů

Projekt Dům snů je zajímavá reality show, kde si soutěžící staví svůj vysněný dům. Celkovou realizaci byla pověřena společnost HLC s.r.o. z Hodonína, která si vybrala společnost Claygar s.r.o. jako hlavního dodavatele a realizátora hliněných omítek a hliněných nepálených cihel. Základním kritériem pro výběr naší společnost bylo kvalitní a rychlé provedení hliněných omítek na stávající stěnové konstrukce z OSB desek. Ačkoliv aplikace hliněných omítek na konstrukce z OSB desek není úplně ideální, zhostili jsme se tohoto úkolu bez větších problémů. Tento fakt však budete moci posoudit až při sledování jednotlivých dílů samotného pořadu.

Dům snů - vizualizace hotové stavby

Stavbu Domu Snů jsme navštívili celkem 4 krát. Při první návštěvě jsme soutěžící zasvětili do tajů aplikace hliněného podhozu CLAYGAR HS 00, soutěžící poté sami prováděli nahazovaní hliněného kontaktního můstku na vybrané zdi. Na tyto zdi nejprve jiní soutěžící přichytili rákosové pletivo, které slouží jako tzv. nosič hliněné omítky. Rákosové pletivo je velice důležité hlavně při aplikaci na OSB desky protože OSB desky jsou nesavý materiál a při příme aplikaci by při vysychání mohlo dochazat k tzv. "miskovému efektu". Soutěžící zvládli aplikaci hliněného podhozu na výbornou. Poté jsme se se soutěžícími rozloučili a domluvili jsme se se stavbyvedoucím p. Huskem že nám dá vědět až bude podhoz suchý aby jsme mohli přijet na další část realizace.

Dům snů - vizualizace hotové stavby

Neuplynula dlouhá doba a my jsme se na stavbu domu snů vrátili znovu a to z důvodu aplikace hliněné jádrové omítky CLAYGAR HH 04 s přídavkem konopného pazdeří. Valná většina firem na českém trhu používá řezanku ze slámy. Tato je sice levnější, nicméně k tomuto účelu není příliš vhodná z důvodu své náchylnosti k plísním. Jak jsme účastníkům reality show Dům snů ukázali už při první návštěvě, práce s hlínou není nikterak složitá. Po krátké instruktáži práci s hliněnými materiály zvládli všichni soutěžící. Navíc si práci s přírodním materiálem pochvalovali a užívali, protože stavba se takříkajíc provoněla přírodním aromatem hlíny. Navíc se přítomné zástupkyně něžného pohlaví podivovaly nad pozitivními dermatologickými účinky naší hlíny na jejich pokožku, především pak na ruce. Jaký rozdíl od konvenčních staveb, kde Vás dráždivý zápach i prach z cementu a vápna dohání k záchvatům kašle.

Po několika dnech jsme znovu vyrazili směr Praha, aby jsme dozorovali nanesení poslední vrstvy hliněné omítky. Tou je hliněný štuk CLAYGAR HJ 02. Realizace poslední vrstvy začíná vždy jemným zvlhčením vrstvy předchozí. Pokud tento "trik" soutěžící aplikovali a následně si pod dohledem našeho odborníka namíchali správnou konzistenci hliněného štuku, práce šla takříkajíc od ruky. Po několika hodinách tak byli soutěžící hotoví. Po krátké polední přestávce jsme začali s hlazením hliněného štuku, což je finální úkon při nanášení omítky.

Po dokončení omítek nás čekala obezdívka krbové vložky hliněnýma nepálenýma cihlami CLAYGAR CEB 102. Je nutné konstatovat, že obezdíváni krbové vložky má své specifika. Spousta lidí si myslí, že nepálené cihly nejsou na obezdívku krbových vložek příliš vhodné. Jedná se však o omyl, protože nepálené cihly jsou především díky své vysoké tepelně-akumulační schopnosti výborný materiál i na obezdívku krbů.

Samotnému obezdíváni krbové vložky soustavně dohlížel erudovaný pracovník společnosti CLAYGAR tak, aby jsme předešli zbytečným chybám. I díky tomuto dohledu soutěžící zvládli i tento úkol na výbornou - v podstatě si vložku obezdili sami bez cizí pomoci. Na závěr jsme na obezdívku ještě natáhli hliněný štuk CLAYGAR HJ 02 a krbová vložka byla hotová.

Na závěr naší poslední návštěvy jsme se rozloučili se soutěžícími a popřáli jim hodně štěstí v soutěži o jejich Dům Snů. Podotýkáme, že se opět v praxi ukázalo, že práce s hliněnými stavebními materiály je s určitými znalostmi a erudicí velmi snadná a může ji zvládnout i laik. Samozřejmě nás těší, že ke spoluúčasti na této relativně prestižní stavbě byla vybrána právě společnost CLAYGAR s.r.o.

Chcete i Vy svůj Dům Snů z hlíny, dřeva a konopí? Napište nám email nebo zavolejte a my Vám ochotně poradíme, jak na to.

Další vizualizace stavby Dům snů:

Dům snů - vizualizace hotové stavby Dům snů - vizualizace hotové stavby


Titulní strana Aktuality Claygar Společnost CLAYGAR se podílí na realizaci Domu snů