Krbová kamna z nepálených cihel Claygar.

Na úvod bych zdůraznil jednu významnou vlastnost hlíny a to její výborné akumulační vlastnosti.

Krbová kamna z nepálených cihel Claygar s tadelaktem

Proč tedy neobezdít krbovou vložku nebo kamna nepálenými cihlami? V zahraničí je běžné, že se nepálené cihly používají k obezdívce kamen a krbových vložek na které se poté používají různé druhy povrchových úprav hliněných omítek a marockého nebo benátského štuku. Záleží pouze na investorovi který z povrchů zvolí.

Pan Fiala z Jindřichova Hradce je jeden z prvních průkopníků a propagátorů použití nepálené hlíny při realizaci kamen a krbů.

Níže zobrazená stavba kamen z nepálených cihel byla realizovaná v Jindřichovem Hradci, v roce 2009, na vyzdění topeniště byly použity šamotové cihly. Kování a dvířka byly zhotoveny na objednávku. Kamna byla obestavěna nepálenými cihlami, na které byla nanesena hliněná jádrová omítka Claygar s konopním pazdeřím. Na závěr byla použita kamnařská omítka s armovací sítí, která zabraňuje praskání povrchu. Jako finální povrchová úprava byl v tomto případě zvolen marocký štuk tzv. tadelakt.

Myslím si, že dílo se p. Fialovi povedlo, prosím posouďte sami dle přiložených fotografií.

Líbili se vám kamna z hlíny? Chcete taky takové? Zavolejte nám nebo napište a my vám poradíme "jak na to" nebo vám rádi  zhotovíme kamna různých tvarů a návrhů na klíč.

autor článku: David Žember

materiál pro stavbu topeniště Základ pro kamna Stavba topeniště ze šamotu Osazení prosklených dvířek Vnitřní šamotová vrstva Dokončené topeniště s tahy ze šamotových cihel Akumulační vrstva z nepálených cihel Akumulační vrstva z nepálených cihel Dokončená akumulační obestavba z hliněných cihel Hliněná hrubá omítka Claygar HH 04 Hliněná hrubá omítka Claygar HH 04 Krbová kamna v hliněném kožichu Detail hlíny a kování Zkušební zátop Kamnářska omítka s armovací sítí Hliněná kamna s tadelaktem-marockým štukem

Titulní strana Aktuality Claygar Krbová kamna z nepálených cihel Claygar