Rady ptáka Loskutáka a hliněné omítky Claygar

V neděli 8. 11. 2009 v podvečerních hodinách byla na televizní stanici Nova v pořadu Rady ptáka Loskutáka představena společnost Claygar.s.r.o. Tento pořad je známý a oblíbený zejména u domácích kutilů. Tým tvůrců Rad ptáka Loskutáka vyhledává nové trendy a nápady z oblasti kutilství, zahradničení, úpravy bytu, vaření, domácích zvířat, koníčků, atd.

V nedělní reportáži představí divákům vedoucí vývoje a výzkumu společnosti Claygar s.r.o. Ing. Michal Procházka, jak pracovat s výrobky společnosti Claygar. Konkrétně s hliněnou vnitřní omítkou HJ02, vnitřní hliněným štukem, které jsou nejen ekologické, ale mají také velký vliv na kvalitu mikroklimatu v bytech resp. v domech.

Na samotné natáčení pořadu Rady ptáka Loskutáka jsme dorazili celkem dvakrát. Při první návštěvě provedl kvalifikovaný pracovník stavební společnosti CLAYSTAV s.r.o.natahování hrubé hliněné omítky HH 04 s přídavkem konopného pazdeří v BIO kvalitě na vybranou zeď z OSB desek. Nejprve na zeď uchytil přírodní jutovou tkaninu, která slouží jako tzv. nosič hliněné omítky. Jutová tkanina je velmi důležitý stavební materiál, jelikož slouží k přilnutí samotné hliněné omítky a zabraňuje, znižuje možnost, vznikání tzv. miskového efektu (nerovnoměrné vysychání rubu a líce omítky, což způsobuje smrštění a hladkosti podkladu a to snižuje přilnavost. Přední strana se smršťuje rychleji a trhliny jsou rozloženy po větších vzdálenostech.)

Při další návštěvě které se zúčastnil i technolog výroby Ing. Michal Procházka, bylo předvedeno celkové natahování vnitřní hliněné omítky HJ 02 v tenké vrstvě a následné finální zpracování hliněné omítky tzv. „filcování“ na ukázkové zdi. Jeho úkolem bylo podrobně popsat nanesení hliněné omítky a zodpovědět často kladené otázky od moderátora pořadu Dalibora Gondíka. Otázky byly typu: Ostatní přísady hliněné vnitřní omítky, samotná aplikace na jednotlivé materiály, doba vysychání, mechanické vlastnosti vnitřní hliněné omítky a především cena. Zástupce firmy Claygar s.r.o. na veškeré tyto otázky zodpověděl tak, aby odpovědím rozuměli nejen profesionální zedníci a lidé, kteří pracují se stavebním materiálem, ale také laici, kteří chtějí svépomoci přetvořit svoje obydlí za zdravý domov bez škodlivých vlivů na člověka.

Zhlédnout video

autor článku: David Žember

Titulní strana Aktuality Claygar Rady ptáka Loskutáka a hliněné omítky Claygar