Rekonstrukce rodinného domu v Dolanech u Olomouce – stavební seriál CLAYGAR 2.díl

V naši první stavební reportáži z Dolan u Olomouce jsme Vám, milí čtenáři, přiblížili první kroky započaté rekonstrukce rodinného domu, které spočívaly nejprve v řízené demolici vybraného zdiva, vybudování inženýrských sítí, v obnově stávajících zdí, ve vyzdění nových přepážek z nepálených cihel a v následném sestavení difusně otevřené dřevěné konstrukce obvodových zdí.

Čas pokročil a ještě než se překlenul starý rok v nový, vnitřní zdivo bylo nahozeno hliněným špricem, který je pro následné přilnutí hliněné omítky krokem stejně nezbytným, jako i potřebný čas vysychání po jednotlivých fázích. V mezičase se však podařilo udělat hned několik věcí, jako například rozvod vody a kanalizace, osazení dřevěných eurooken a kompletní rozvedení elektroinstalace.

Za zmínku jistě stojí, alespoň několika málo řádky, popsat řešení stropu mezi přízemím a prvním patrem. Zde, na úrovni dřevěných trámů, byly nejprve udělány a namontovány záklopy z dřevěných desek, které vytvořily v patře rovnou plochu. Na ni pak byla položena fólie a pro přesnější dorovnání (ve vrstvě cca 1cm) rozsypán expandovaný granulat Liapor. Do takto připraveného "terénu" byly rozvedeny k jednotlivým výstupům při zdech hadice stěnového topení UPONOR (viz. Foto). Poté se položila izolace a na horu, jako poslední, došlo k položení OSB desek (1,8 cm) ve dvou vrstvách na sebe, především z důvodu efektnější zvukové izolace.

Zmíněné stěnové topení od finské společnosti UPONOR, s.r.o., patří nejspíše k tomu nejlepšímu, co lze na českém trhu sehnat. Finská firma zcela jistě patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce plastových potrubních systémů, což dokazuje i dlouholetá zkušenost významných zákazníků, vysoká technická úroveň a profesionalita, která se spatřuje třeba právě v montáži systémů. Stránky této firmy určitě doporučujeme ke shlédnutí www.uponor.com.

Dalším uskutečněným krokem rekonstrukce bylo vyřešení stropních podhledů, na které byly použity slaměné ekopanely - robustní stavební panely (6 cm), vyrobené na bázi přírodních vláken a stébel. Bližších informací o tomto výrobku a jeho vhodnosti nejen pro řešení stropních podhledů naleznete spolu s technickými údaji v sekci přírodní stavební materiály. S panely se pracovalo poměrně snadno a jejich montáž při jisté zkušenosti je časově nenáročná a efektní.

Současně s tímto vším probíhajícím se také postupně začalo s venkovním zateplováním Canabestem, které bychom chtěli přiblížit více příští reportáží z této, i přes dlouho trvající zimu, stále probíhající rekonstrukce.

01-sRGB.jpg 02.jpg 03-sRGB.jpg 04-sRGB.jpg IMG_6705.jpg IMG_6707.JPG IMG_6709.jpg IMG_6711.JPG IMG_6712.jpg IMG_6713.jpg IMG_6718.jpg IMG_6715.jpg

autor článku: Marek Macek

Všechny díly seriálu:

Titulní strana Aktuality Claygar Rekonstrukce rodinného domu v Dolanech - 2.díl